Tamura S28S500D15Z
S28S500D15Z picture photo
Mfg. Part Number
S28S500D15Z
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC
Datasheet Download
S28S500D15Z.pdf
Availability of S28S500D15Z
QUANTITY
S28S500D15Z Order Process
Ship out your order
Specifications of S28S500D15Z
Internal Part NumberEIS-S28S500D15Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing500A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Current
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±0.1%
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply±15 V ~ 24 V
Response Time1µs
Current - Supply (Max)30mA
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S28S500D15Z
Related LinksS28S5, S28S500D15Z Datasheet, Tamura Distributor
S28S500D15Z Details Description
Related parts for S28S500D15Z
CAP CER 100PF 2KV NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf