Panasonic Electric Works S2EB-L-24V
S2EB-L-24V picture photo
Mfg. Part Number
S2EB-L-24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 24V
Datasheet Download
S2EB-L-24V.pdf
Availability of S2EB-L-24V
QUANTITY
S2EB-L-24V Order Process
Ship out your order
Specifications of S2EB-L-24V
Internal Part NumberEIS-S2EB-L-24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current8.4mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PST (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current)4A
Switching Voltage250VAC, 48VDC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Coil Power-
Coil Resistance-
Operating Temperature-55°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2EB-L-24V
Related LinksS2EB-, S2EB-L-24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
S2EB-L-24V Details Description
Related parts for S2EB-L-24V
IC ADC 12-BIT MULTIRANGE 24-DIP datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 50POS DUAL TIN datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
14W07 W/00-5263 GROMMET datasheet.pdf
A5 1.0KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf