Panasonic Electric Works S2EB-L2-12V
S2EB-L2-12V picture photo
Mfg. Part Number
S2EB-L2-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 12V
Datasheet Download
S2EB-L2-12V.pdf
Availability of S2EB-L2-12V
QUANTITY
S2EB-L2-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of S2EB-L2-12V
Internal Part NumberEIS-S2EB-L2-12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesS
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form4PST (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current)4A
Switching Voltage250VAC, 48VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2EB-L2-12V
Related LinksS2EB-, S2EB-L2-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
S2EB-L2-12V Details Description
Related parts for S2EB-L2-12V
DEMO BOARD FOR TC652/653 1"X1.2" datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO41 datasheet.pdf
IC 2.6A PWR DIST SWITCH 14-TSSOP datasheet.pdf
IC PWR MGMT 6CH W/4 LDO 32VQFN datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
PELTIER MODULE CP10,71,06,L,W4.5 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
GDT 400V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 82MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf