Riedon S3-100RF1
S3-100RF1 picture photo
Mfg. Part Number
S3-100RF1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 3W 6327
Datasheet Download
S3-100RF1.pdf
Availability of S3-100RF1
QUANTITY
S3-100RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S3-100RF1
Internal Part NumberEIS-S3-100RF1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Featured ProductHigh-Pulse Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S3-100RF1
Related LinksS3-1, S3-100RF1 Datasheet, Riedon Distributor
S3-100RF1 Details Description
Related parts for S3-100RF1
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-VSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABL MCX R/A PLUG-PLUG RG316 36" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 400MW DO35 datasheet.pdf