Riedon S3-220RJ8
S3-220RJ8 picture photo
Mfg. Part Number
S3-220RJ8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 3W 6327
Datasheet Download
S3-220RJ8.pdf
Availability of S3-220RJ8
QUANTITY
S3-220RJ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S3-220RJ8
Internal Part NumberEIS-S3-220RJ8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S3-220RJ8
Related LinksS3-2, S3-220RJ8 Datasheet, Riedon Distributor
S3-220RJ8 Details Description
Related parts for S3-220RJ8
IC DETECTOR VOLT 1.5V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS LONG LATCH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 41MA 225 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 5A 12 MOHM TH datasheet.pdf
RES 18K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 120/240VAC datasheet.pdf