Riedon S3-4K75F8
S3-4K75F8 picture photo
Mfg. Part Number
S3-4K75F8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 3W 6327
Datasheet Download
S3-4K75F8.pdf
Availability of S3-4K75F8
QUANTITY
S3-4K75F8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S3-4K75F8
Internal Part NumberEIS-S3-4K75F8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S3-4K75F8
Related LinksS3-4, S3-4K75F8 Datasheet, Riedon Distributor
S3-4K75F8 Details Description
Related parts for S3-4K75F8
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 6-20AWG datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
ER6022-031MLSS, 3N/C+1N/O, M20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf