Riedon S3-680RJ8
S3-680RJ8 picture photo
Mfg. Part Number
S3-680RJ8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 680 OHM 5% 3W 6327
Datasheet Download
S3-680RJ8.pdf
Availability of S3-680RJ8
QUANTITY
S3-680RJ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S3-680RJ8
Internal Part NumberEIS-S3-680RJ8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S3-680RJ8
Related LinksS3-6, S3-680RJ8 Datasheet, Riedon Distributor
S3-680RJ8 Details Description
Related parts for S3-680RJ8
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
IC OCT D TRANSP LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 5/21 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 3A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC PCIE 8CH VID/AUDIO DCDR LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf