Riedon S3-680RJ8
S3-680RJ8 picture photo
Mfg. Part Number
S3-680RJ8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 680 OHM 5% 3W 6327
Datasheet Download
S3-680RJ8.pdf
Availability of S3-680RJ8
QUANTITY
S3-680RJ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of S3-680RJ8
Internal Part NumberEIS-S3-680RJ8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
Height0.268" (6.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S3-680RJ8
Related LinksS3-6, S3-680RJ8 Datasheet, Riedon Distributor
S3-680RJ8 Details Description
Related parts for S3-680RJ8
IC GATE XOR/XNOR QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 25 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER I2C 28TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 40 OHM 0.02% 0.6W J LEAD datasheet.pdf