API Delevan S3483R-6R8M
S3483R-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
S3483R-6R8M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.6MA 50 MOHM
Datasheet Download
S3483R-6R8M.pdf
Availability of S3483R-6R8M
QUANTITY
S3483R-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of S3483R-6R8M
Internal Part NumberEIS-S3483R-6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS3483R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6mA
Current - Saturation1.6mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S3483R-6R8M
Related LinksS3483, S3483R-6R8M Datasheet, API Delevan Distributor
S3483R-6R8M Details Description
Related parts for S3483R-6R8M
TRANSFORMER 600CT:8 4.5MADC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 470 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CUP HEEL GROUNDER W/QUIK CLIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf