Riedon S4-68R1F1
S4-68R1F1 picture photo
Mfg. Part Number
S4-68R1F1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 2W 4525
Datasheet Download
S4-68R1F1.pdf
Availability of S4-68R1F1
QUANTITY
S4-68R1F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4-68R1F1
Internal Part NumberEIS-S4-68R1F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4525 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.449" L x 0.252" W (11.40mm x 6.40mm)
Height0.197" (5.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4-68R1F1
Related LinksS4-6, S4-68R1F1 Datasheet, Riedon Distributor
S4-68R1F1 Details Description
Related parts for S4-68R1F1
CAP 33F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
IC INVERT SGL OPEN DRAIN SOT23-5 datasheet.pdf
ADAPTER 28-DIP BD W/ZIF SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 600V GBU datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 4POS 1.0MM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 220W datasheet.pdf