Littelfuse S4006DS2TP
S4006DS2TP picture photo
Mfg. Part Number
S4006DS2TP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 400V 6A TO-252
Datasheet Download
S4006DS2TP.pdf
Availability of S4006DS2TP
QUANTITY
S4006DS2TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S4006DS2TP
Internal Part NumberEIS-S4006DS2TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4006DS2TP
Related LinksS4006, S4006DS2TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S4006DS2TP Details Description
Related parts for S4006DS2TP
CONN THRU-PNL W/LTCH 11POS FL BK datasheet.pdf
PAPER THERMAL PRINTER 58 MM datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 14A TO-247 datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 8POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED GR 24V WIRE datasheet.pdf