Littelfuse S4006LS2
S4006LS2 picture photo
Mfg. Part Number
S4006LS2
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 400V 6A ISO TO-220
Datasheet Download
S4006LS2.pdf
Availability of S4006LS2
QUANTITY
S4006LS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4006LS2
Internal Part NumberEIS-S4006LS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4006LS2
Related LinksS400, S4006LS2 Datasheet, Littelfuse Distributor
S4006LS2 Details Description
Related parts for S4006LS2
FIXED IND 47UH 801MA 360 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 187KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL SYNC 16LLP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 2A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
MC-SS2 SPARE ACT'R datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 251MA 250 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LEAD 4MM P-P PVC .75 25CM BLUE datasheet.pdf