Littelfuse S4006LS3
S4006LS3 picture photo
Mfg. Part Number
S4006LS3
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 400V 6A ISO TO-220
Datasheet Download
S4006LS3.pdf
Availability of S4006LS3
QUANTITY
S4006LS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of S4006LS3
Internal Part NumberEIS-S4006LS3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)3.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4006LS3
Related LinksS400, S4006LS3 Datasheet, Littelfuse Distributor
S4006LS3 Details Description
Related parts for S4006LS3
RES MO 2W 100 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMA datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH 16SOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 75W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 108MHZ LBGA datasheet.pdf