Littelfuse S4008DS3RP
S4008DS3RP picture photo
Mfg. Part Number
S4008DS3RP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS 400V 8A TO-252
Datasheet Download
S4008DS3RP.pdf
Availability of S4008DS3RP
QUANTITY
S4008DS3RP Order Process
Ship out your order
Specifications of S4008DS3RP
Internal Part NumberEIS-S4008DS3RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)500µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)8mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4008DS3RP
Related LinksS4008, S4008DS3RP Datasheet, Littelfuse Distributor
S4008DS3RP Details Description
Related parts for S4008DS3RP
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DSUB 78 M CRMP HD SS SHL F225 datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf