Littelfuse S4008VS2TP
S4008VS2TP picture photo
Mfg. Part Number
S4008VS2TP
Brief Description
SCR 400V 8A TO251
Datasheet Download
S4008VS2TP.pdf
Availability of S4008VS2TP
QUANTITY
S4008VS2TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S4008VS2TP
Internal Part NumberEIS-S4008VS2TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4008VS2TP
Related LinksS4008, S4008VS2TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S4008VS2TP Details Description
Related parts for S4008VS2TP
RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
CONV D/A 14BIT 130MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 418MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 500V RADIAL datasheet.pdf
LED COB CCT 3000K datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 50A TO252-3 datasheet.pdf