Littelfuse S4008VTP
S4008VTP picture photo
Mfg. Part Number
S4008VTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 400V 8A TO251
Datasheet Download
S4008VTP.pdf
Availability of S4008VTP
QUANTITY
S4008VTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S4008VTP
Internal Part NumberEIS-S4008VTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4008VTP
Related LinksS400, S4008VTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S4008VTP Details Description
Related parts for S4008VTP
IDC CABLE - MDH14K/MC14M/X datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN SPLICE PARA 1900-6755CMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DIGITAL DISPLAY 5DIGITS RED 14MM datasheet.pdf
RES 33 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR HORZ SMD datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 4 NAT 10X2' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf