Vishay/BCcomponents S472K59X7RN65J5R
S472K59X7RN65J5R picture photo
Mfg. Part Number
S472K59X7RN65J5R
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R RADIAL
Datasheet Download
S472K59X7RN65J5R.pdf
Availability of S472K59X7RN65J5R
QUANTITY
S472K59X7RN65J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S472K59X7RN65J5R
Internal Part NumberEIS-S472K59X7RN65J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max)0.780" (19.80mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S472K59X7RN65J5R
Related LinksS472K59X, S472K59X7RN65J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S472K59X7RN65J5R Details Description
Related parts for S472K59X7RN65J5R
CABLE ENTRY HOUSING 9POS GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC PFC CTRL AVERAGE CURR 16TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
HPP V4 POWER CONTACT INSERTION T datasheet.pdf
37 POS METALLIZED HOOD datasheet.pdf