Vishay/BCcomponents S472M39Z5UN6TK5R
S472M39Z5UN6TK5R picture photo
Mfg. Part Number
S472M39Z5UN6TK5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL
Datasheet Download
S472M39Z5UN6TK5R.pdf
Availability of S472M39Z5UN6TK5R
QUANTITY
S472M39Z5UN6TK5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S472M39Z5UN6TK5R
Internal Part NumberEIS-S472M39Z5UN6TK5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S472M39Z5UN6TK5R
Related LinksS472M39Z, S472M39Z5UN6TK5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S472M39Z5UN6TK5R Details Description
Related parts for S472M39Z5UN6TK5R
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 110V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 16-QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 340MA 970 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 690.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 10V 1206 datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf