API Delevan S4924-152J
S4924-152J picture photo
Mfg. Part Number
S4924-152J
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.78A 120 MOHM
Datasheet Download
S4924-152J.pdf
Availability of S4924-152J
QUANTITY
S4924-152J Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924-152J
Internal Part NumberEIS-S4924-152J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Type-
Material - CoreIron
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating1.78A
Current - Saturation1.78A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant115MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924-152J
Related LinksS4924, S4924-152J Datasheet, API Delevan Distributor
S4924-152J Details Description
Related parts for S4924-152J
VARISTOR 22V 1.2KA 2220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 4A 5DFN datasheet.pdf