API Delevan S4924-472H
S4924-472H picture photo
Mfg. Part Number
S4924-472H
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 830MA 550 MOHM
Datasheet Download
S4924-472H.pdf
Availability of S4924-472H
QUANTITY
S4924-472H Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924-472H
Internal Part NumberEIS-S4924-472H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Type-
Material - CoreIron
Inductance4.7µH
Tolerance±3%
Current Rating830mA
Current - Saturation830mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924-472H
Related LinksS4924, S4924-472H Datasheet, API Delevan Distributor
S4924-472H Details Description
Related parts for S4924-472H
IC INVERTER HEX 5VINPUT 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A 8SOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.2 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
HDI PIN HSG 4 ROW 200 POS datasheet.pdf