API Delevan S4924-561H
S4924-561H picture photo
Mfg. Part Number
S4924-561H
Brief Description
FIXED IND 560NH 1.075A 330 MOHM
Datasheet Download
S4924-561H.pdf
Availability of S4924-561H
QUANTITY
S4924-561H Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924-561H
Internal Part NumberEIS-S4924-561H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance560nH
Tolerance±3%
Current Rating1.075A
Current - Saturation1.075A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)330 mOhm Max
Q @ Freq43 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant210MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924-561H
Related LinksS4924, S4924-561H Datasheet, API Delevan Distributor
S4924-561H Details Description
Related parts for S4924-561H
TRIMMER 100 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 12 POS .236 SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 800MA 636 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf