API Delevan S4924-821H
S4924-821H picture photo
Mfg. Part Number
S4924-821H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820NH 800MA 590 MOHM
Datasheet Download
S4924-821H.pdf
Availability of S4924-821H
QUANTITY
S4924-821H Order Process
Ship out your order
Specifications of S4924-821H
Internal Part NumberEIS-S4924-821H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS4924
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance820nH
Tolerance±3%
Current Rating800mA
Current - Saturation800mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)590 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant180MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S4924-821H
Related LinksS4924, S4924-821H Datasheet, API Delevan Distributor
S4924-821H Details Description
Related parts for S4924-821H
RES SMD 56K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 16-WQFN (3x3) datasheet.pdf
SNAP SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA USQ datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 125MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf