Eaton (formerly Cooper Bussmann) S501-1.25-R
S501-1.25-R picture photo
Mfg. Part Number
S501-1.25-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
S501-1.25-R.pdf
Availability of S501-1.25-R
QUANTITY
S501-1.25-R Order Process
Ship out your order
Specifications of S501-1.25-R
Internal Part NumberEIS-S501-1.25-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS501
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t0.313
ApprovalsCCC, cURus, MITI/JET, SEMKO
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.176 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S501-1.25-R
Related LinksS501-, S501-1.25-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
S501-1.25-R Details Description
Related parts for S501-1.25-R
IC A/D CONV 2CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 300MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
INSULATOR CIRCULAR 0.040" datasheet.pdf