Eaton (formerly Cooper Bussmann) S506-12.5-R
S506-12.5-R picture photo
Mfg. Part Number
S506-12.5-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
S506-12.5-R.pdf
Availability of S506-12.5-R
QUANTITY
S506-12.5-R Order Process
Ship out your order
Specifications of S506-12.5-R
Internal Part NumberEIS-S506-12.5-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsS50x, GDC Series Part Numbering/RoHS
PCN Design/SpecificationS506 Ratings 4/Aug/2008
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS506
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating12.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage125A
Melting I²t1019.5
ApprovalscULus, PSE/JET
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S506-12.5-R
Related LinksS506-, S506-12.5-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
S506-12.5-R Details Description
Related parts for S506-12.5-R
IC ADC 8BIT 2CH 500KSPS 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC ARM9 MCU FLASH 768KB 208-LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 680MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
24+24 DIL HORIZ SOCKET datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf