Vishay/BCcomponents S561K29Y5PN6TJ6R
S561K29Y5PN6TJ6R picture photo
Mfg. Part Number
S561K29Y5PN6TJ6R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 1KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
S561K29Y5PN6TJ6R.pdf
Availability of S561K29Y5PN6TJ6R
QUANTITY
S561K29Y5PN6TJ6R Order Process
Ship out your order
Specifications of S561K29Y5PN6TJ6R
Internal Part NumberEIS-S561K29Y5PN6TJ6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S561K29Y5PN6TJ6R
Related LinksS561K29Y, S561K29Y5PN6TJ6R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S561K29Y5PN6TJ6R Details Description
Related parts for S561K29Y5PN6TJ6R
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COVER MOLDED TWISTLOCK ELECT OWH datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CORD 3POS FEMALE R/A 20' 22AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR - REAR FEED datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf