Littelfuse S6010DS2RP
S6010DS2RP picture photo
Mfg. Part Number
S6010DS2RP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR SENS GATE 600V 10A TO-252
Datasheet Download
S6010DS2RP.pdf
Availability of S6010DS2RP
QUANTITY
S6010DS2RP Order Process
Ship out your order
Specifications of S6010DS2RP
Internal Part NumberEIS-S6010DS2RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S6010DS2RP
Related LinksS6010, S6010DS2RP Datasheet, Littelfuse Distributor
S6010DS2RP Details Description
Related parts for S6010DS2RP
FIXED IND 100UH 910MA 290 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 1.8A DPAK datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT RED datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 35POS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 29POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf