Littelfuse S6010DS2TP
S6010DS2TP picture photo
Mfg. Part Number
S6010DS2TP
Brief Description
SCR SENS GATE 600V 10A TO-252
Datasheet Download
S6010DS2TP.pdf
Availability of S6010DS2TP
QUANTITY
S6010DS2TP Order Process
Ship out your order
Specifications of S6010DS2TP
Internal Part NumberEIS-S6010DS2TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S6010DS2TP
Related LinksS6010, S6010DS2TP Datasheet, Littelfuse Distributor
S6010DS2TP Details Description
Related parts for S6010DS2TP
IC REG LDO ADJ 3A TO-263 datasheet.pdf
BUZZER 2.3KHZ 2-4V EXT DRV SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
IC 4.62V P-P 5% TO92-3 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DAC8881 datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf