Littelfuse S6010DTP
S6010DTP picture photo
Mfg. Part Number
S6010DTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 600V 10A TO-252
Datasheet Download
S6010DTP.pdf
Availability of S6010DTP
QUANTITY
S6010DTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S6010DTP
Internal Part NumberEIS-S6010DTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S6010DTP
Related LinksS601, S6010DTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S6010DTP Details Description
Related parts for S6010DTP
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BNB ZACK STRIP PRINTED HORIZON datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf