Littelfuse S8008VTP
S8008VTP picture photo
Mfg. Part Number
S8008VTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR NON-SENS 800V 8A TO-251
Datasheet Download
S8008VTP.pdf
Availability of S8008VTP
QUANTITY
S8008VTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8008VTP
Internal Part NumberEIS-S8008VTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5.1A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8008VTP
Related LinksS800, S8008VTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8008VTP Details Description
Related parts for S8008VTP
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 30GLD datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI-FUNC GATE SC70-6 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 3WIRE SER SOT23-6 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 15NS 32QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf