Littelfuse S8010RTP
S8010RTP picture photo
Mfg. Part Number
S8010RTP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 800V 10A TO220 NON-ISO
Datasheet Download
S8010RTP.pdf
Availability of S8010RTP
QUANTITY
S8010RTP Order Process
Ship out your order
Specifications of S8010RTP
Internal Part NumberEIS-S8010RTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)6.4A
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB-R
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8010RTP
Related LinksS801, S8010RTP Datasheet, Littelfuse Distributor
S8010RTP Details Description
Related parts for S8010RTP
OSC XO 18.432MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 1.25A HOLD SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SC70-5 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC8128 1.9GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONTACT SOCKET COAX SIZE 12 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
IC USB SERIAL BASIC UART 16SSOP datasheet.pdf
FILTER EMI 47PF 100V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 208CQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 16VC SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V NP0 1206 datasheet.pdf