Omron Automation & Safety S82J-02524D
S82J-02524D picture photo
Mfg. Part Number
S82J-02524D
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 25W
Datasheet Download
S82J-02524D.pdf
Availability of S82J-02524D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S82J-02524D Order Process
Ship out your order
Specifications of S82J-02524D
Internal Part NumberEIS-S82J-02524D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS82J
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.1A
Power (Watts)25W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency77%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.82" L x 4.88" W x 1.57" H (97.0mm x 124.0mm x 40.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, CSA, UL, UR, VDE
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S82J-02524D
Related LinksS82J-, S82J-02524D Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S82J-02524D Details Description
Related parts for S82J-02524D
RES SMD 30.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 30W D 24TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 121.109MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 600MA AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf