Omron Automation & Safety S8JX-G60005C
S8JX-G60005C picture photo
Mfg. Part Number
S8JX-G60005C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 600W
Datasheet Download
S8JX-G60005C.pdf
Availability of S8JX-G60005C
QUANTITY
S8JX-G60005C Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JX-G60005C
Internal Part NumberEIS-S8JX-G60005C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS8JX-G Series Plating Aug/2013
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8JX-G
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)120A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency72%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.25" L x 5.90" W x 3.62" H (184.2mm x 150.0mm x 92.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JX-G60005C
Related LinksS8JX-G, S8JX-G60005C Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JX-G60005C Details Description
Related parts for S8JX-G60005C
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 15BIT 65MSPS 56-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 198V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V SMD datasheet.pdf