Omron Automation & Safety S8JX-P60012CD
S8JX-P60012CD picture photo
Mfg. Part Number
S8JX-P60012CD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Datasheet Download
S8JX-P60012CD.pdf
Availability of S8JX-P60012CD
QUANTITY
S8JX-P60012CD Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JX-P60012CD
Internal Part NumberEIS-S8JX-P60012CD
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)53A
Power (Watts)600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency76%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.44" L x 3.06" W x 4.67" H (239.8mm x 77.6mm x 118.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JX-P60012CD
Related LinksS8JX-P, S8JX-P60012CD Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JX-P60012CD Details Description
Related parts for S8JX-P60012CD
RES SMD 121KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 22.95NH 1A 104 MOHM datasheet.pdf
IC BIAS PWR SUP FOR LCD 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 584 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PMU POWER/AUDIO 124-CTBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf