Vishay/Sprague CWR26HK107JBHZ\HR
CWR26HK107JBHZ\HR picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HK107JBHZ\HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915
Datasheet Download
CWR26HK107JBHZ\HR.pdf
Availability of CWR26HK107JBHZ\HR
QUANTITY
CWR26HK107JBHZ\HR Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HK107JBHZ\HR
Internal Part NumberEIS-CWR26HK107JBHZ\HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HK107JBHZ\HR
Related LinksCWR26HK1, CWR26HK107JBHZ\HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HK107JBHZ\HR Details Description
Related parts for CWR26HK107JBHZ\HR
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 24TSSOP datasheet.pdf
IC REG MULTI-OUTPUT 16UTQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 3DB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf