Omron Automation & Safety S8JXG01505C
S8JXG01505C picture photo
Mfg. Part Number
S8JXG01505C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Datasheet Download
S8JXG01505C.pdf
Availability of S8JXG01505C
QUANTITY
S8JXG01505C Order Process
Ship out your order
Specifications of S8JXG01505C
Internal Part NumberEIS-S8JXG01505C
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8JX-G
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency68%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
FeaturesLoad Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.51" L x 1.56" W x 3.78" H (114.5mm x 39.5mm x 96.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8JXG01505C
Related LinksS8JXG, S8JXG01505C Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8JXG01505C Details Description
Related parts for S8JXG01505C
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC POT DUAL ADDRESS 50K 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM 406.35VC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf