Omron Automation & Safety S8VK-C24024
S8VK-C24024 picture photo
Mfg. Part Number
S8VK-C24024
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONV 240W 24VDC 10A
Datasheet Download
S8VK-C24024.pdf
Availability of S8VK-C24024
QUANTITY
S8VK-C24024 Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VK-C24024
Internal Part NumberEIS-S8VK-C24024
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8VK-C
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-25°C ~ 60°C
FeaturesAdjustable Output, IP20, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension5.91" L x 2.36" W x 4.92" H (150.0mm x 60.0mm x 125.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VK-C24024
Related LinksS8VK-, S8VK-C24024 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VK-C24024 Details Description
Related parts for S8VK-C24024
PROGRAMMING ADAPTER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 110W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 40POS 30AU datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES 14.55 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf