Omron Automation & Safety S8VK-G01505
S8VK-G01505 picture photo
Mfg. Part Number
S8VK-G01505
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Datasheet Download
S8VK-G01505.pdf
Availability of S8VK-G01505
QUANTITY
S8VK-G01505 Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VK-G01505
Internal Part NumberEIS-S8VK-G01505
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
FamilyAC DC Converters
SeriesS8VK-G
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency77%
Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension3.54" L x 0.89" W x 3.54" H (90.0mm x 22.5mm x 90.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VK-G01505
Related LinksS8VK-, S8VK-G01505 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VK-G01505 Details Description
Related parts for S8VK-G01505
IC DECIMATING LCD DRIVER 48LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 100V 0805 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 20K OHM TO236-3 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 24POS datasheet.pdf
RES 388 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 12V datasheet.pdf