Omron Automation & Safety S8VM-15015
S8VM-15015 picture photo
Mfg. Part Number
S8VM-15015
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Datasheet Download
S8VM-15015.pdf
Availability of S8VM-15015
QUANTITY
S8VM-15015 Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VM-15015
Internal Part NumberEIS-S8VM-15015
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesS8VM
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.32" L x 1.48" W x 3.25" H (160.5mm x 37.5mm x 82.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VM-15015
Related LinksS8VM-, S8VM-15015 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VM-15015 Details Description
Related parts for S8VM-15015
IC REG LDO 5V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PAR 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 2000' datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf