Omron Automation & Safety S8VS-18024A-F
S8VS-18024A-F picture photo
Mfg. Part Number
S8VS-18024A-F
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 180W
Datasheet Download
S8VS-18024A-F.pdf
Availability of S8VS-18024A-F
QUANTITY
S8VS-18024A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VS-18024A-F
Internal Part NumberEIS-S8VS-18024A-F
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)180W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.93" L x 2.95" W x 4.53" H (125.3mm x 75.0mm x 115.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max180W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VS-18024A-F
Related LinksS8VS-1, S8VS-18024A-F Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VS-18024A-F Details Description
Related parts for S8VS-18024A-F
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
CAP ARRAY 200PF 16V NP0 0508 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 10MM datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf