Omron Automation & Safety S8VS-24024-F
S8VS-24024-F picture photo
Mfg. Part Number
S8VS-24024-F
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Datasheet Download
S8VS-24024-F.pdf
Availability of S8VS-24024-F
QUANTITY
S8VS-24024-F Order Process
Ship out your order
Specifications of S8VS-24024-F
Internal Part NumberEIS-S8VS-24024-F
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS8VS Family Jan/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesS8VS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)240W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.93" L x 3.94" W x 4.53" H (125.3mm x 100.0mm x 115.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cULus, cURus, VDE
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S8VS-24024-F
Related LinksS8VS-2, S8VS-24024-F Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
S8VS-24024-F Details Description
Related parts for S8VS-24024-F
FIXED IND 10MH 80MA 18.8 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
IC REG BUCK BST 3.3V 1.6A 10SON datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
RES 140 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf