Stackpole Electronics Inc. WRF1JT110R
WRF1JT110R picture photo
Mfg. Part Number
WRF1JT110R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WW 1W 110 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
WRF1JT110R.pdf
Availability of WRF1JT110R
QUANTITY
WRF1JT110R Order Process
Ship out your order
Specifications of WRF1JT110R
Internal Part NumberEIS-WRF1JT110R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWRF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-80/ +900ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WRF1JT110R
Related LinksWRF1J, WRF1JT110R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WRF1JT110R Details Description
Related parts for WRF1JT110R
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 342MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SCREW MNT SNAP 4.00MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TFLGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf