NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. S9S08DV16F1MLC
S9S08DV16F1MLC picture photo
Mfg. Part Number
S9S08DV16F1MLC
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP
Datasheet Download
S9S08DV16F1MLC.pdf
Availability of S9S08DV16F1MLC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S9S08DV16F1MLC Order Process
Ship out your order
Specifications of S9S08DV16F1MLC
Internal Part NumberEIS-S9S08DV16F1MLC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesS08
PackagingTray
Core ProcessorS08
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SCI, SPI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S9S08DV16F1MLC
S9S08DV16F1MLC Details Description
Related parts for S9S08DV16F1MLC
VOLTMETER 0-200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DL MULT 20-PLCC datasheet.pdf
SECURITY GUARD YEL LOCKUP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 100A 250V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2A 115 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf