Kingbright SA05-11SYKWA
SA05-11SYKWA picture photo
Mfg. Part Number
SA05-11SYKWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.5 TH
Datasheet Download
SA05-11SYKWA.pdf
Availability of SA05-11SYKWA
QUANTITY
SA05-11SYKWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA05-11SYKWA
Internal Part NumberEIS-SA05-11SYKWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.748" H x 0.500" W x 0.315" D (19.00mm x 12.70mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size0.50" (12.70mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating120mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA05-11SYKWA
Related LinksSA05-1, SA05-11SYKWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA05-11SYKWA Details Description
Related parts for SA05-11SYKWA
TOOL HAND CRIMP 24-30AWG datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC 2-PORT USB HUB 100WQFN datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH 2NC 2NO DPDT SNAP 120V datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST-NC 11A datasheet.pdf