AVX Corporation SA055E104MAA
SA055E104MAA picture photo
Mfg. Part Number
SA055E104MAA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA055E104MAA.pdf
Availability of SA055E104MAA
QUANTITY
SA055E104MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055E104MAA
Internal Part NumberEIS-SA055E104MAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055E104MAA
Related LinksSA055E, SA055E104MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055E104MAA Details Description
Related parts for SA055E104MAA
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AFC 16A Y2 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
TRANSFORMER PLUG & RECEPTACLE datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9A TO220 datasheet.pdf