AVX Corporation SA055E104ZAC
SA055E104ZAC picture photo
Mfg. Part Number
SA055E104ZAC
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA055E104ZAC.pdf
Availability of SA055E104ZAC
QUANTITY
SA055E104ZAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055E104ZAC
Internal Part NumberEIS-SA055E104ZAC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055E104ZAC
Related LinksSA055E, SA055E104ZAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055E104ZAC Details Description
Related parts for SA055E104ZAC
IC REG ISOLATED 3.3V 0.3A 12SOP datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-75VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
LED PCBA, 11IN TROFFER 4000K datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf