AVX Corporation SA055E104ZAN-LG
SA055E104ZAN-LG picture photo
Mfg. Part Number
SA055E104ZAN-LG
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL
Datasheet Download
SA055E104ZAN-LG.pdf
Availability of SA055E104ZAN-LG
QUANTITY
SA055E104ZAN-LG Order Process
Ship out your order
Specifications of SA055E104ZAN-LG
Internal Part NumberEIS-SA055E104ZAN-LG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA055E104ZAN-LG
Related LinksSA055E1, SA055E104ZAN-LG Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA055E104ZAN-LG Details Description
Related parts for SA055E104ZAN-LG
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 140PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 05VDC datasheet.pdf