Sumida Corporation RCH855NP-561K
RCH855NP-561K picture photo
Mfg. Part Number
RCH855NP-561K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 160MA 2.83 OHM
Datasheet Download
RCH855NP-561K.pdf
Availability of RCH855NP-561K
QUANTITY
RCH855NP-561K Order Process
Ship out your order
Specifications of RCH855NP-561K
Internal Part NumberEIS-RCH855NP-561K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCH-855
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating160mA
Current - Saturation350mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.83 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCH855NP-561K
Related LinksRCH855, RCH855NP-561K Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCH855NP-561K Details Description
Related parts for RCH855NP-561K
OSC XO 25.175MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 3A 6V 2920 datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC IBL 1X2"X 6' datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 2000A 550V 3KN/80 AR UR datasheet.pdf
TRANS 25W RF GAN HEMT 440166 PKG datasheet.pdf
OSC OCXO 38.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT MAINTAINED 125V datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf