Kingbright SA10-11SYKWA
SA10-11SYKWA picture photo
Mfg. Part Number
SA10-11SYKWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 1.0 TH
Datasheet Download
SA10-11SYKWA.pdf
Availability of SA10-11SYKWA
QUANTITY
SA10-11SYKWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA10-11SYKWA
Internal Part NumberEIS-SA10-11SYKWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension1.295" H x 0.886" W x 0.335" D (32.90mm x 22.50mm x 8.50mm)
Digit/Alpha Size1.02" (26.00mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating400mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case14-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA10-11SYKWA
Related LinksSA10-1, SA10-11SYKWA Datasheet, Kingbright Distributor
SA10-11SYKWA Details Description
Related parts for SA10-11SYKWA
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 348 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
CONN SKT CRIMP 20-22AWG GOLD datasheet.pdf
MA47 HEATSHRINK 4:1 BK 3.28' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
EVAL KIT FOR NOVA UHF RFID datasheet.pdf
CTV 23C 21#20 2#16 SKT J/N REC datasheet.pdf
150UF 100V 12,5X20 datasheet.pdf