AVX Corporation SA101A101JAR
SA101A101JAR picture photo
Mfg. Part Number
SA101A101JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A101JAR.pdf
Availability of SA101A101JAR
QUANTITY
SA101A101JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A101JAR
Internal Part NumberEIS-SA101A101JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A101JAR
Related LinksSA101A, SA101A101JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A101JAR Details Description
Related parts for SA101A101JAR
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1 3/8" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 85A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 120A TO247-3 datasheet.pdf
CABINET STEEL 20X36X90 GREY datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 220 OHM 25% datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf