AVX Corporation SA101A181KAA
SA101A181KAA picture photo
Mfg. Part Number
SA101A181KAA
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
SA101A181KAA.pdf
Availability of SA101A181KAA
QUANTITY
SA101A181KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SA101A181KAA
Internal Part NumberEIS-SA101A181KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package7,500
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA101A181KAA
Related LinksSA101A, SA101A181KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA101A181KAA Details Description
Related parts for SA101A181KAA
IDC CABLE - CSR10G/AE10G/X datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 134MA 17.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/WHT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf